Réfi Dávid olykor provokatív kérdéseket is felvető, Szénhidrátra fel! című expozéjával kezdődik augusztus 27-én 10 órakor a 20. Vegetáriánus Fesztivál Budapesten a Kőrösi Csoma Sándor Kőbányai Kulturális Központban. Ezt követően Lénárt Gitta, a Nyersétel Akadémia vezetője nyers vegán ételcsodákkal ismerteti meg a hallgatóságot, 12.50-kor pedig Sütő Enikő modelliskolája újrahasznosított anyagokból készült ruhákból tart divatbemutatót. Marton Melinda tudományos kutató, a Testtudatos táplálkozás módszer megalkotója 14 órakor a teljes értékű, gluténmentes növényi étrend kialakításához ad segítséget receptekkel és elméleti tudással, majd Dr Tamasi József belgyógyász szakorvos Hogyan ne haljunk meg? címmel tart előadást. 17 órai kezdettel a nagyteremben az első napot a Gitamala együttes Mantra koncertje zárja.

Ezzel párhuzamosan több terem színes programjai közül szemezgethetnek a látogatók. Többek között Halmos Monika gasztrobotanikus, food stylisttól tanácsokat kaphatunk az ehető virágoskert létesítéséhez úgy, hogy a lehető legkevesebb időt és energiát fordítsuk a gondozására, természetesen, vegyszerek nélkül. 15 órakor Nagy Zitával, a Zizi kalandjai blog szerzőjével találkozhat a közönség, majd Pálok Péter (Mahadzsan dász) szakács, a szakrális konyha avatott szakértője Ősi kultúrák gasztronómiai öröksége napjainkban címmel tart előadást. A Baba-mama szobában Puskás Krisztina és Zentai Kata, a Beszélő Babakezek program vezetői a babajelbeszéd rejtelmeibe vezetik be az érdeklődőket, Werner Krisztina laktációs szaktanácsadótól megtudjuk, kell e készülni a szoptatásra és hogyan befolyásolja a szülés módja a szoptatás sikerét, végül a MODULE dúláival lesz beszélgetés a várandósságról, szülésről, szoptatásról és babagondozásról.

Vasárnap 11 órakor Varga Sándor receptekkel, ötletekkel segíti azokat, akik kíváncsiak, hogyan lehet magyaros, mégis vega konyhát vinni. Ezt követően Bonifert Anna az állatok tiszteletéről beszél a vegán életmód tükrében. 14 órakor pedig Tóth Gábor élelmiszer-ipari mérnök, több könyv szerzője felhívja a figyelmet arra, hogy mennyire fontos az aránytartás a vegán táplálkozásban. Ezután Dr. Darnói Tibor holisztikus orvos a bennünk zajló testi-lelki-szellemi folyamatok megismerésének fontosságáról beszél. A fesztivál 17 órakor Enrico Végtelen szeretet CD bemutató koncertjével zárul.

A szakértő szobában dr. Pásztor Judit arról beszél, hogyan lehet meggyógyulni a metabolikus szindrómából, a Workshop teremben pedig Jónás Adrienn mutatja be, hogy a Hellinger módszerre alapozva hogyan indítható be a test öngyógyító folyamata.

Idén először lesz „vegán mozi” - ahol számos ismeretterjesztő és dokumentfilmet vetítenek - és „főzőszoba”, ahol a fesztivál teljes ideje alatt ínycsiklandozó ételek elkészítését tanulhatják meg a látogatók. A rendezvényt – melyre a belépés ingyenes – az 1992-ben alapított Egészség-vár Alapítvány szervezi a budapesti Kőrösi Csoma Sándor Kőbányai Kulturális Központban (X. kerület, Szent László tér 7-14.). A fesztiválra a belépés ingyenes!

A teljes programot itt találjátok: www.egeszsegvar.hu

 

Forrás: http://marieclaire.hu/Root/Sites/Marieclaire/Eletmod/2016/08/17/Vegetarianus-fesztival-eletmod-hetvege-nem-csak-novenyevoknek

 

***

 

Nyári dinnyés finomságok

 

Dinnyeleves_b

 

Sokféle gyümölcsből válogathatunk nyáron, egyike ezeknek a dinnye. Mind a sárga-, mind a görögdinnye alkalmas arra, hogy hideg nyári leveseket, salátákat készítsünk belőle. Ezúttal néhány pofonegyszerű receptet ajánlok, amelyeket érdemes kipróbálni. Nem csak üdít és frissít a dinnye, hanem a kalóriatartalma is alacsony, érdemes nyáron minél többet fogyasztani belőle.

Dinnyesaláta

Hozzávalók: 2 darab uborka, 3 kis szelet dinnye, 2 kis fej lila hagyma, egy maréknyi petre­zselyemzöld, só, bazsalikom, oregánó, koriandermag, néhány szem zöld bors, 2 evőkanál balzsamecet, 1 evőkanál olívaolaj, 1 cikk fokhagyma

Elkészítés: Az uborkát és a dinnyét apró kockára vágjuk, és hozzáadjuk a finomra vágott hagymát, majd óvatosan összekavarjuk. Az öntethez a balzsamecetet az olajjal összekeverjük, hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, az aprított petrezselyemzöldet, a durvára tört borsot és koriandermagot, tetszés szerint oregánót, valamint bazsalikomot. Az öntetet a dinnyesalátára öntjük, végül ízlés szerint sózzuk. Néhány órára hűtőbe rakjuk, hogy az ízek jól összeérjenek.

Nyári dinnyetorta

Hozzávalók a piskótához: 10 dkg vaj vagy margarin, 8 dkg porcukor, 16 dkg liszt, 2 tojás, 1 kávéskanál sütőpor, 2 evőkanál tejföl, 1 csipet só. A krémhez: 2 tasak vaníliás cukor, 5 dkg liszt, 2 dl tej, 10 dkg vaj vagy margarin, 6 evőkanál cukor, 25 dkg tehéntúró. A tetejére: sárga- és görögdinnye.

Elkészítés: Kivajazunk egy gyümölcstortaformát, majd a piskótához a hozzávalókat habverővel jól összekeverjük. A kivajazott tortaformába öntjük a masszát. Előmelegített 200 fokos sütőben 20 percig sütjük. Amikor kihűlt, kiborítjuk. Ezután elkészítjük a krémet. A lisztet elkeverjük a cukorral, felöntjük apránként a tejjel, csomómentesre keverjük, hozzáadjuk a vajat vagy a margarint, és állandó keverés mellett sűrűre főzzük. A túrót villával összetörjük, majd a langyos krémbe habverő segítségével belekeverjük. A tortát megtöltjük a krémmel, majd a tetejét kirakjuk hideg dinnyegömbökkel. Két órára hűtőbe tesszük dermedni.

Citromfüves sárgadinnyeleves

Hozzávalók: 1 darab sárgadinnye, 1,5 dl habtejszín, 3 evőkanál méz, 1 tasak vaníliás cukor, kb. 1 dl tej, 1-2 evőkanálnyi aprított citromfű.

Elkészítés: Karalábévájóval kis gömbök formájában a dinnye húsát kivájjuk. Háromnegyedét turmixszoljuk a mézzel, a vaníliás cukorral és az aprított citromfűvel. Hozzákeverjük a habtejszínt és a tejet. Amennyiben édesebben szeretjük, tehetünk hozzá még cukrot. Behűtjük. Tálaláskor a krémlevest a félretett dinnyegolyókkal és citromfűvel díszítjük.

Sárgadinnyebefőtt

Hozzávalók: sárgadinnye, cukor, kevés ecet.

Elkészítés: A nem teljesen érett sárga húsú dinnyét meghámozzuk, kimagozzuk, a lágy részeket is kikaparjuk, darabokra vágjuk. Gyenge ecetes vizet készítünk, és benne áztatjuk egy éjszakán át. Másnap leöblítjük tiszta vízzel, és üvegekbe adagoljuk. 1 liter vízben feloldunk 75 dkg cukrot, felforraljuk, és a dinnyére öntjük. Csavaros tetővel, ami alá celofánt teszünk, lezárjuk. Melegített vízfürdőbe rakjuk, és gyöngyözésig forraljuk, majd 30 percig gőzöljük. A vízben hagyjuk kihűlni.

 

Forrás: http://erdelyinaplo.ro/eletmod/gasztronomia/nyari-dinnyes-finomsagok

 

***

 

Ennél többször ne nézd meg a mailjeidet!

 

Ha csak naponta háromszor ellenőrizzük az e-mailjeinket, kevesebb stresszt élünk át – derül ki egy friss német kutatásból, amely a Computers in Human Behaviour című lapban került publikálásra.

A legtöbb embernek a vérnyomása már attól megemelkedik, hogy az elintézendő levelekre és telefonokra gondol.  A szakemberek szerint a hétköznapi, munkához kapcsolódó stressz már azzal is jelentősen csökkenthető, ha csak naponta háromszor nézünk a postafiókunkra.

Kiderült továbbá az is, hogy az otthon, munkaidő után ellenőrzött mail ártalmas lehet az egészségre. Azok, akik otthon is megnézik a mailjeiket és hívást fogadnak a főnöküktől, nagyobb valószínűséggel küzdenek álmatlansággal, fejfájással, fáradtsággal, szorongással és gyomorproblémákkal.

 

A felmérésben résztvevőket arra kérték, hogy egy héten át naponta csak háromszor nézzék meg az e-mailjeiket, míg a kontrollcsoport ezalatt olyan gyakran ellenőrizte a postafiókját, amilyen gyakran csak tudta. A végén egy tesztet töltöttek ki, és kiderült, hogy a stressz-szint a hét végére jelentősen csökkent azoknál, akik csak naponta háromszor ellenőrizték a bejövő üzeneteket.  

„A technológiai fejlődés ugyanakkor kedvez az állandó elérhetőségnek: az email és a telefon segítségével a munka folyamatosan házhoz jön, sőt, üldöz minket. Gátat kell szabni ennek a jelenség, mert nem csak a nyugalmunk, hanem az egészségünk a tét” – mondja a kutatást vezető Kostadin Kushlev.

 

Forrás: http://news.noinetcafe.hu/index.php/eletmod2/19918-ennel-toebbszoer-ne-nezd-meg-a-mailjeidet

 

***

 

A csokitorta, amit mindenkinek ki kell próbálnia!

 

Tudom, a legtöbb családnak megvan a saját csokitorta receptje, de ezt az egyet tényleg szívből ajánlom mindenkinek! Ez az a csoki torta, ami annak is ízlik, aki egyébként a gyümölcsös sütiket kedvelők táborába tartozik. Nagyon könnyű, nagyon csokis, (nagyon nem bikini barát), de ha csak egyszer esztek tortát a nyárig – na, akkor ez legyen az!

 

Nigella Lawsontól származik a recept - ami azért már biztató jel, ha jó sütit akar enni az ember. Életem első megsütött (és nem kidobott) tortái közé tartozik az alábbi, még bénácska kézzel sem tudtam elrontani, most pedig már szinte gyerekjáték az elkészítése. Nincs olyan tömény, vajas íze, mint sok cukrászdai tortának, de nem is száraz, és bár minőségi hozzávalók kellenek hozzá, a végeredmény így lesz igazán fenséges. Egy szó, mint száz: próbáljátok ki, mert ennél jobb csokitortát én még nem ettem - pedig kóstoltam már néhányat életemben.

 

 

Hozzávalók a tésztához

-12 dkg liszt
-3 tojás
-10 dkg vaj (plusz még egy kevés a forma kikenéséhez)
-12 dkg porcukor
-1 csomag vaníliás cukor
-3 evőkanál tej
-0,5 csomag sütőpor
-2 evőkanál cukrozatlan holland kakaópor
-csipet só

Hozzávalók a krémhez

-400 ml habtejszín
-1 tábla étcsoki (legalább 70%-os)
-1 tábla tejcsoki (én sima Milka csokit használok)

 

 

Elkészítése

Amolyan amerikai „mindent össze” módon is működik a piskóta elkészítése, de én azért először habverővel össze szoktam dolgozni a puha vajat a három egész tojással, porcukorral, vaníliás cukorral és tejjel. Aztán összekeverem a száraz hozzávalókat (tehát a lisztet, kakaóport, sütőport, csipet sót), és ezt kis adagonként az előbbi tésztához keverem. Vajazott, lisztezett formában, előre melegített sütőben 170 fokon kb. 20-25 percig hagyom sülni.

Amíg sül, el is készíthetjük a krémet. Ehhez fel kell verni a habtejszínt, teljesen kemény habbá (ez fontos!). Aztán felolvasztjuk együtt a két tábla csokinkat, és ezt apránként hozzákanalazzuk a habhoz.
Ha a piskóta elkészült, és ki is hűlt (!), akkor félbevágjuk, és kb. 4 evőkanál kivételével megkenjünk a csokis krémmel. A maradékot pedig szépen eloszlatjuk a tetején, és már kész is van a mi egyszerű, de nagyszerű, régimódi csoki tortánk!

 

Forrás: http://www.stylemagazin.hu/hir/A-csokitorta-amit-mindenkinek-ki-kell-probalnia/15137/stylelife/gasztronomia

 

***

 

Vidéken vagy a fővárosban tudunk boldogabb gyermeket nevelni?

 

Minden szülő a legjobbat akarja a gyermekének, így, aki megteheti, a családalapítás gondolatának közeledtével elkezdi átalakítani az életét. Az apukák lemondanak veszélyes szenvedélyeikről, az anyák pedig elkezdenek fészket rakni. Kérdés azonban, hogy hol jobb azt a fészket kialakítani? Utánajártunk!


A szerkesztőségben mindenki máshol él. Van, aki a nyüzsgő fővárosban neveli a gyermekeit, míg más egy kistelepülésen, egyik másik anyukánk pedig egy megyeszékhelyen él már évek óta. Mindegyiknek megvan a maga előnye és hátránya, éppen ezért nehéz egyértelműen kijelenteni, hogy mivel tudjuk a legjobbat adni a gyermekünknek. Egyben azonban mindannyian egyetértettünk: meg kell találnia a szülőknek azt a helyet, ahol ők is boldogan élnek, és nem csak morognak azon, hogy például a főváros milyen koszos, a vidék pedig milyen uncsi. Boldog szülő=boldog gyermek. Mind ezt akarjuk, nemde?

Nézzük miért jó a főváros közelében nevelni a gyermeket!

„Gyermekmegőrző”: Ha az anyuka továbbra is dolgozni szeretne, könnyedén talál olyan megoldást a gyerkőc számára, ahol biztonságban tudhatja. Válogathatunk több napközi, óvoda, iskola és felsőoktatási intézmény között.

Programlehetőség: Számos (ingyenes) gyerekprogram csak egy karnyújtásnyira van, amit tömegközlekedéssel, de akár sétálva is gyorsan elérhetünk. A család a séták alkalmával bejárhatja a csodaszép fővárosunkat, útközben a gyerekek játszadozhatnak a parkokban vagy játszótereken, esős időben pedig elvihetjük őket akár játszóházba is. Közel az Állatkert, a Cirkusz, a Tropicarium...

Iskola, orvos, munkalehetőség: Mindegyikből rengeteg van. A gyerekünknek számos intézmény közül választhatunk, ha beteg vagy orvosra van szükségünk akkor több orvos közül is választhatunk. A munkát találni könnyebb a városban, és nagyobb eséllyel többet is keresünk ugyanazzal a munkával, mint vidéken.

A negatívumok:

A szmog! Több városban rendszerint szmogriadó van, ami nem annyira kedvező egy kisgyermek számára. Ilyenkor nagyon kell figyelni arra, hogy mikor visszük levegőztetni a kicsit vagy arra, hogy mikor szellőztetünk. A legjobb a 11 és délután három közti időszak, mert akkor van a legkevesebb autó az utakon.

A tömegközlekedés! Ami pozitívumként megállja a helyét, azt sokszor negatív példaként is tudjuk emlegetni. Hiába gyors eljitási lehetőség A-ból B-be, ha a buszon nem adják át a helyet egy kismamának, a vonatról pedig nincs, aki segítsen leszedni a babakocsit…stb.

A zöld területek hiánya: Hiába a városfejlesztés, hiába a zöld területek kialakítása, még ígysem adják vissza a tóparti séták nyugalmát, az erdő felfedezésének izgalmait, a friss levegő illatát ezek a zöldterületek.

Mi a jó a vidékben?

Friss levegő! Éreztétek már ti is úgy, ha ellátogattatok a vidéki rokonokhoz, hogy ott még a levegő is más? Ha igen, akkor nem is tévedtek akkorát! A levegő minősége tényleg sokk jobb egy kis településen, mert ott az emberek nem autóval mennek a sarki kisboltba…

Nyugalom! Ó, azok a nagyinál töltött nyarak! Nem volt semmire gondunk gyerekként, szaladgáltunk a mezőn, a régi vaskádban fürödtünk a kert közepén jó időben és a megmaradt ebéddel etettük a háztáji állatokat. Öröm visszaemlékezni!

Programok: Vidéken a programok nem a közös TV-nézést jelenti, hanem a természet csodáinak a megismerését. A szabadban való játszás örömét, a fűben való heverészést és az állatvilág megismerését és megszeretését.

A negatívum:

„A kisváros”: Mindenki ismer. Ez persze lehet jó, de lehet rossz is. A pozitívuma, hogy bárkivel bármiről elbeszélgethetsz az utcán, hiszen mindenki ismer, tudja a történeted, ha akarod, ha nem. A rossz viszont szintén ez: nincs lehetőséged elbújni.

Kevés a munkalehetőség: Aki a belvároshoz szokott és nem akar lemondani a munkájáról, annak sokat kell ingáznia, vagy keresnie kell egy új állást a szakterületén belül, de azt el kell fogadnia, hogy ugyanazért a munkáért kevesebbet fog kapni, mint a nagyvárosban.

Kitörési lehetőség: Kisgyermekkorban lehet, hogy pozitív egy kistelepülésen nevelkedni, de ahogy idősödik a gyermek, úgy egyre biztosabb lesz, hogy elvágyódik a nagyvárosba: iskola, munka, sport vagy egyéb okok miatt. 

 

Forrás: http://csaladhalo.hu/cikk/egeszseg-es-lelek/videken-vagy-fovarosban-tudunk-boldogabb-gyermeket-nevelni

 

***

 

Mit nézzünk ma a tévében?

Csütörtök, augusztus 18.

 

Rendkívül idegesítő, ám adott esetben mégis igen szórakoztató darab a Promenád a gyönyörbe (Filmcafe, 18.50), a sok híres filmjéről (Madárka, Angyalszív, Evita, stb.)  ismert Alan Parker gunyoros hangulatú rendezése, mely a zab- és kukoricapehely feltalálójának, a hithű vegetáriánus Dr. John Harvey Kellognak életét meséli el, Sir Anthony Hopkins megszemélyesítésében (lásd a képen). Gasztro-filozófusoknak, életmódszakértőknek, gasztroenterológusoknak és minden táplálkozástudósnak, valamint fogyó- és hízókúrásoknak azonban megtekintése kötelező!

promenád a gyönyörbe - sir anthony hopkins

 

Később aztán Álljon meg a nászmenet! (Duna, 20.20) Ebben az atombiztos romantikus komédiában Julia Roberts veszi igencsak zokon, hogy régi barátja, Dermot Mulroney -akivel természetesen, soha, semmi, semmikor nem történt- bejelenti, hogy feleségül veszi Cameron Diazt, ezért felindulásában féltékenyítő hadműveletbe kezd a szerencsétlen Rupert Everettel.

A Napfény (Filmcafe, 21.00) viszont a Trainspottingtól a Gettómilliomosig sok mindennel próbálkozó Danny Boyle filmje, mely lényegesen filozofikusabb menet, mint az előző ajánlat. Zöld üzenet, világbéke, megsemmisülés. Haldoklik a Nap, azonban az emberiség újra akarja indítani – a műfaj sci-fi.

Megpróbálkozhatunk a Paranoia (film+2, 21.00) című thrillerrel is, mely az eléggé közismert Microsoft/Apple, Adidas/Puma, vagy Lidl/Aldi mese internetes start up-környezetben történő variációja. Harrison Ford kétarcú, kopasz öregember, Gary Oldman meghízott, de ettől még egydimenziós, Liam Hemsworth pedig nem tudja elhitetni velem, hogy ilyen kockahassal lehet valakinek agya is… (Tudom, hogy lehet, de nem tudja elhitetni velem.) Szóval, ha nem figyelünk nagyon, akkor elmegy két szendviccsel meg egy sörrel.

A Jean Reno által címszerepelt Én, a séf (Duna, 22.20) című francia, romantikus gasztrokomédiában az öregedő címszereplő odáig vetemedik, hogy gyűlölt ellenségeit, a finnyás étterem-kritikusokat fogadja fel segítségül a feltörekvő ifjú konyhatündérek elleni harcban.

Nehezen meghatározni, mi is ez a Locke – Nincs visszaút (Filmcafe, 22.50) valójában… Egy igen szofisztikált BMW-reklám, melyben a híres autómárka, nálunk elsősorban maffiózók és kormánytanácsadók kedvenc luxusterepjárója – itt egy angol építésvezető munkába járó autója, akkor is célba viszi gazdáját, ha az vezetés közben egyszerre éli meg egy átlagos kisemberre kimérhető összes létező magánéleti-, szakmai- és generációs válságot? Vagy egy látványos kísérleti rádiójáték? Egy bátor és izgalmas vállalás, egyetlen látható szereplővel (+néhány hallhatóval) végigvezetett melodráma? Fene tudja. Tom Hardy viszont zseni, játsszon akármit és el is játszik akármit: látványos popcorn-mozi szuperhősét, izgalmas kultmozi pszichopata antihősét, egy fesztiválfilm szürke mellékszerepét, vagy akár egy egyszereplős, független művészfilm érzelmes, de eltökélt főszerepét – mindegyikben hiteles és meggyőző.

 

Forrás: http://asanisimasa.cafeblog.hu/